Świerzb leczenie

Świerzb należy do bardzo zaraźliwych zmian skórnych, dlatego po zauważeniu u siebie pierwszych objawów choroby, należy natychmiast podjąć odpowiednie kroki, które będą prowadzić do całkowitego wyleczenia, a co za tym idzie nie przenoszenia choroby na inne osoby, które znajdują się w najbliższym otoczeniu osoby zarażonej świerzbowcem. Pierwsze objawy nie powinny być lekceważone, ponieważ jest to choroba o wysokim stopniu ryzyka zarażenia.

Aby podjąć odpowiednie leczenie, należy wybrać się do lekarza dermatologa, który najpierw dokona odpowiedniej diagnozy zmian skórnych. Najczęściej stosownym środkiem na świerzb jest maść, która zawiera permetrynę. Permetryna ma właściwości chłodzące oraz osuszające zarażoną skórę. Takie maści najlepiej stosować w nocy, ponieważ powinno je się zostawić na skórze przez co najmniej 8 godzin, by przyniosły oczekiwane rezultaty. Warto również stosować leki oraz preparaty, które skutecznie zmniejszą świąd; leki przeciwhistaminowe oraz kalaminę. W aptekach można również uzyskać preparaty przeciwświerzbowe, przede wszystkim zawierające krotamitonem oraz benzoesanem.

Świerzb na ręceAplikację tego typu preparatów należy rozpocząć od szyi, a następnie przemieszczać się w dół ciała. Środki muszą jednak omijać głowę oraz twarz, oczywiście w przypadku jeśli nie ma ku temu żadnych przeciwwskazań. Szczególną troską oraz staraniem należy objąć miejsca, w których pojawiają się wysypki oraz pęcherze. Mowa tu przede wszystkim o bocznych powierzchniach palców rąk oraz stóp; preparaty należy umieścić także pod paznokciami. Leczeniem w zakresie profilaktycznym powinni być objęci wszyscy członkowie rodziny, a także najbliższe otoczenie. Dodatkowo należy zadbać o wymianę pościeli oraz ręczników. Odzież należy wyprać w wysokiej temperaturze, co skutecznie zapobiegnie nawrotowi świerzbu.

Oprócz środków, które są dostępne w aptekach można również stosować domowe leczenie. Zaleca się stosowanie mydeł oraz balsamów, które zwierają wyciągi pochodzące z drzewa herbacianego. Można stosować również olejki z drzewa herbacianego. Dowiedziono, że te składniki zmniejszają znacznie ryzyko ponownego zarażenia się. Skuteczne może być stosowanie herbatek, których zadaniem jest zmniejszanie świądu oraz złagodzenie dolegliwości skórnych, które są najbardziej dokuczliwe dla człowieka i powodują dyskomfort.

Udostępnij artykuł znajomym:

  • Facebook
  • Twitter
  • Delicious
  • LinkedIn
  • StumbleUpon
  • Add to favorites
  • Email
  • RSS