Świerzb objawy

Świerzb nie jest bardzo groźną chorobą, aczkolwiek istnieje wysokie ryzyko zarażanie innych osób, szczególnie tych z bliskiego otoczenia- rodziny czy znajomych. Podstawowym i najbardziej dokuczliwym objawem choroby jest bardzo silny i uporczywy świąd skóry. Swędzenie występuje okresowo, szczególnie przy zmianie temperatury, to jest w czasie kąpieli czy też snu, kiedy ciepłota ciała jest wyższa.

W przypadku świerzbu można mówić o dwóch głównych rodzajach zmian skórnych, które występują u ludzi. Po pierwsze są to zmiany, wiążące się z penetracją, która jest dokonywana przez świerzbowce – budowa korytarzy oraz pęcherze. Drugą reakcją skórną jest natomiast wysypka, która może pojawiać się w całkowicie odległym miejscu od lokalizacji pierwotnego zakażenia. Najbardziej typowe oraz charakterystyczne miejsca, w których lokalizuje się świerzb to ręce oraz nadgarstki. W przestrzeniach między palcami, a także w obrębie powierzchni, gdzie zginają się nadgarstki pojawiają się małe krosty lub też pęcherze. Kolejnymi miejscami, w których może objawić się świerzb są fałdy pachowe oraz łokcie. Okolice pasa oraz dolne partie naszych pośladków również narażone są na występowanie świądu, powodowanego świerzbem.

Świerzb na ręceTa choroba skórna dotyczy w równym stopniu mężczyzn oraz kobiety. W przypadku panów do czynienia mamy przede wszystkim z występowaniem świerzbu w okolicach narządów płciowych, natomiast panie są dotykane przez pojawienie się świądu wokoło brodawek sutkowych. Tam gdzie nie występuje świerzb u dorosłych osób, może być on spotykany u dzieci. Mowa tu głównie o podeszwach, dłoniach czy też szyi.

Istnieją sposoby, które pozwalają zapobiec rozprzestrzenianiu się tego zjawiska. Do głównych działań można zaliczyć na przykład wykonywanie przeglądów, związanych z higieną, w przedszkolach, żłobkach oraz szkołach. Takie przeglądy dotyczą wszystkich miejsc, gdzie występują duże skupiska ludzi, takie jak: internaty czy też domy opieki społecznej. Zabezpieczyć się przed świerzbem można również za pośrednictwem właściwej higieny osobistej, głównie w zakresie częstego mycia dłoni oraz kąpieli całego ciała. Ponadto należy zwrócić baczną uwagę na regularne zmienianie bielizny oraz pościeli. Odzież powinna być w odpowiedni sposób prana, gotowana oraz prasowana, ponieważ to nie pozwala na dostanie się świerzbowca na płaty skórne człowieka. Istotne jest również używanie osobnych ręczników do mycia, dla każdego członka rodziny.

Udostępnij artykuł znajomym:

  • Facebook
  • Twitter
  • Delicious
  • LinkedIn
  • StumbleUpon
  • Add to favorites
  • Email
  • RSS